მერი ჩენდლერი - "მშვიდობის კორპუსის" მოხალისე "დემოკრატიის ინსტიტუტში"
ამერიკის სოფლებშიც, ისევე როგორც საქართველოში, პასტორალური, ბუნების წიაღში იდილიური ცხოვრების მისტიკაა შექმნილი. სოფლებში მცხოვრები ამერიკელების აღქმით, ცხოვრება უფრო ადვილია, როცა გაქვს საკუთარი ფერმა. ამ დროს უფრო ახლოს ხარ ბუნებასთან, ოჯახთან და სახლთან. ყოველივე ეს ძალიან მნიშვნელოვანია სოფლის ცხოვრებაში.
ამერიკის კულტურაში ფერმერების შრომას ძალიან დიდ პატივს ცემენ და აფასებენ. ბავშვობაში სოფელში არ მიცხოვრია, თუმცა გავიზარდე რეგიონში, სადაც სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები იყო. ჩემი ძმები ზაფხულობით ფერმაში მუშაობდნენ და იქვე ცხოვრობდნენ. მიწის დამუშავება და სხვადასხვა სახის ფერმის გაშენება შტატების ისტორიასა და ეკონომიკურ განვითარებაში დიდ როლს ასრულებს. მათ შორის მერძევეობის ფერმა დღეს ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებულია.
ფერმერი, სიძნელეების მიუხედავად, ცხოვრებით მაინც კმაყოფილია. მუშაობს ღია ცის ქვეშ, სუფთა გარემოში ცხოველებთან ერთად. ყველაფერი ეს ხომ ცხოვრების შემადგენელი სასიამოვნო ნაწილია.
ამერიკის სოფლის მეურნეობაში დღეს ძალიან პოპულარულია ერთ-ერთი ახალი მიმართულება - „იყიდე ადგილობრივი მწარმოებლისგან“, იმისათვის, რომ დაეხმარონ ფერმერს იპოვოს გასაღების ადგილი და გაყიდოს საოჯახო მეურნეობის პროდუქცია (ბოსტნეული,ხორცი,რძის პროდუქტები) ადგილობრივ ბაზარზე. ჩემ დასახლებაში არის ბაზარი, რომელსაც 40 წელზე დიდი ხნის ისტორია აქვს და თავისი მდიდარი აგრარული ტრადიციებით ვისკონსინის შტატში გამორჩეულია. ღრმა,მდიდარი, ორგანული ნაერთებით სავსე სასოფლო მიწები, მინერალური სასუქებით გამოკვებილი ნიადაგები თავისი ბრტყელი, სუსხიანი პეიზაჟებით არის ყველაზე პროდუქტიული ადგილი მსოფლიოში. ამ მიწებზე მოყვანილი პროდუქციის უმრავლესობა გასაყიდად ადგილობრივ ფერმერთა ბაზარში გააქვთ.
სიმართლე რომ ვთქვათ, ფერმერის ცხოვრება საფრთხის შემცველიცაა. ერთხელ, როცა პატარა ვიყავი, ფერმაში „მყრალას“ წავაწყდი. „მყრალა“ მტაცებელი, ძუძუმწოვარი ცხოველია, რომელიც საფრთხის შემთხვევაში კუდიდან მყრალ, ზეთოვან ნივთიერებას აფრქვევს. მისი ჩამობანა თითქმის შეუძლებელია. ერთ ღამეს საძინებელი ოთახის კარზე ჩემი ძაღლის, სინდის ფხაჭუნმა გამაღვიძა. ძაღლი გარეთ გავუშვი და მეც თან გავყევი საქათმისკენ, სადაც ქათმებს ქანდარაზე ძილის ნაცვლად, ხმაური აეტეხათ. იქ „მყრალა“ დაგვხვდა. ვცდილობდი სინდი შემეჩერებინა, მაგრამ ის თავის მხრივ წიწილების გადარჩენას ცდილობდა, მიუხედავად იმისა, რომ რეალური საფრთხე ნამდვილად აღარ იყო. როცა „მყრალა“ კუდით სინდისკენ მობრუნდა, ამ დროს მე შევეცადე მის გადარჩენას. მაგრამ ბოლოს ყველაფერი ისე დამთავრდა, რომ ორივეს, მე და სინდის ფერმაში, მთელი დარჩენილი დროის გატარება საძილე ბეღელში მოგვიწია.
ფოტო: მ.პ.,ვოლკოტი. (1939) ფერმერები თამაშობენ კარტს ზამთარში დილით. ვუდსტოკი,ვერმონტის შტატი.
ბაბუაჩემს ერთი საყვარელი და გამორჩეული გამონათქვამი ჰქონდა, რომელსაც ის ხშირად კარტის თამაშის დროს იყენებდა: „ფერმერს გამთენიისას გაუმართლებსო“. ამ გამონათქვამის მთავარი აზრი ის იყო, რომ მნიშვნელობა არ აქვს, თუ თითქმის მთელი ღამე თამაშობთ, მაგრამ მაინც ცუდი კარტები გიწევთ. ფერმერის ბედი, ერთ დღესაც მთლიანად შეიცვლება. ეს იყო ერთგვარი მეტაფორა, როგორ შეიძლება ცხოვრებაში ცუდი მოულოდნელად, რადიკალურად კარგისკენ შეიცვალოს .
ვფიქრობ, ამერიკის უდიდესი ნაწილი მიიჩნევს, რომ საოჯახო მეწარმე, ფერმერი თავის ოჯახთან ერთად კარგ შანსს იმსახურებს.
***
ამერიკის სოფლებში იშვიათად შეხვდებით მსგავს ფიზიკურ გამოწვევებს, რაც ქართულ სოფლებში გვხვდება. მაგალითად, ის, რომ შტატებში, სოფლებში საცხოვრებელი სახლი ხელმისაწვდომია არა მაღალმთიან, ციცაბო ფერდობებზე, არამედ ვაკე ადგილებში.
თუმცა მოსახლეობის სიმცირე, განსაკუთრებით ახალგაზრდების, ასევე აქტუალურია ამერიკის სოფლებშიც. ახალგაზრდები დასაქმების უკეთესი პერსპექტივის იმედით საცხოვრებლად დიდ ქალაქებში გადადიან, სადაც კომუნიკაციების და ახალი შესაძლებლობების მულტიკულტურული გარემოა. ბოლო დროს შტატებში რამდენიმე ახალი სოფლის დასახლება გაჩნდა. თუმცა დიდ ქალაქებთან ახლოს, სადაც დასაქმების და განვითარების სერვისები უფრო ხელმისაწვდომია.
რა გააკეთა ამერიკაში სოფლის დასახლებებმა იმისათვის, რომ ახალგაზრდები შეენარჩუნებინა? გასულ წლებში ქვეყანაში მთავარი სტრატეგია ინდუსტრიული ზონების მშენებლობა იყო. დაიწყო ქალაქთან ახლოს სამრეწველო ზონების მოწყობა, სადაც შესაბამისი სერვისები ხელმისაწვდომია. ეს ყველაფერი კი შეიქმნა იმისთვის, რომ ადგილზე მიიზიდონ მეწარმეები, რომლებიც სამუშაო ადგილებს ადგილობრივებისთვის შექმნიან.
ვფიქრობ, მთავარი ფაქტორები, რომელიც სოფლის განვითარებას განაპირობებს, არის:
"მშვიდობის კორპუსის" მოხალისე, საერთაშორისო ბიზნეს სექტორის წარმომადგენელი ფლორიდის შტატიდან მერი ჩენდლერი 2 წლის განმავლობაში "დემოკრატიის ინსტიტუტთან" ითანამშრომლებს.
მერი ჩენდლერი "დემოკრატიის ინსტიტუტის" პროექტის "პეტიცია-ხალხის ხმა თვითმმართველობაში" ფარგლებში, ქედაში, ზესოფელში, მოსახლეობასთან გამართულ შეხვედრაზე.

Mary Chandler - Peace Corps Volunteer at The Institute of Democracy
Rural America shares the same idealized pastoral mystique as does rural Georgia. The perception is that life on the farm is simpler, more in touch with nature, family and the home are all important in rural life.
Farmers are highly regarded in American culture. When I was a girl growing up, though I did not live on a farm, I grew up in a farming region. My brothers all worked and lived on farms in the summers. Farming is an important part of our state’s history and economy; most of the farming in my state is dairy farming.
A farmer’s life, while difficult, is seen as full of satisfaction. Working out of doors, in a pristine environment and with animals are all fundamental pleasures of a simpler life.
One new trend in agriculture in America is “buy locally,” helping the family farmer to find markets for vegetables, meat and dairy products in a local market. My community has a market that has a 40+ year history of a market that taps into a rich farming tradition in my state. Deep, rich, organic prairie soils and flat, glaciated landscapes provide some of the most productive agricultural land in the world. Many of the products produced on these farms finds its market in the local farmer’s market.
In truth, a farmer’s life is full of peril. Once, when I was a girl, I had an encounter with a skunk on a farm. A skunk is an animal that sprays a smelly, oily substance that is almost impossible to wash out. I was visiting the farm with my dog Cindy. Cindy woke me up one night scratching at the door to the bedroom. I let her out and followed her to the chicken coop where the chickens were putting out a great noise instead of being cozy in their roosts. It was a skunk. I tried to stop Cindy, but she was determined to save those chickens, even though they really weren’t in any real danger. When the skunk turned around to douse Cindy with its spray I dove to try and save her. Both Cindy and I spent the rest of our time at the farm sleeping in the barn.
Wolcott, M. P., photographer. (1939) Farmers playing cards on a winter morning, Woodstock, Vermont.
One of the most endearing memory of my Grandfather is a favorite saying he had. In a card game, he would always say, “Along toward morning, the Farmer got lucky.” Meaning that though he had a bad cards for most of the night the Farmer’s fortunes turned around eventually. It was a metaphor for finally getting good luck when there’s been a string of bad luck.
I think most of America feels that way about the Family Farmer, (s)he and his family, deserve a good chance.
***
US communities are rarely have the same physical challenges that are apparent in the villages in Georgia. Flat, non-mountainous farmland is available.
Though, loss of population, particularly young adults, is also a problem for rural areas of the US. Young people in rural areas leave for larger metropolitan areas for better jobs, and a more connected world in which to interact with others. Some rural communities in the US have gained population recently. These tend to be near metropolitan areas where services are good and access to urban areas is easily achieved.
What have rural communities in the United States done to stop this exodus of the young? In past years, building “industrial parks” has been a major strategy. These are areas of a small city set aside, with services (water, sewer, electricity). They are designed to attract manufacturers to the communities which then provide jobs for the populations. Some of these parks have been successful, others have not found companies to invest in them.
Key factors that contribute to success are:
Mary chandler at the meeting with rural population in Zesopheli, Keda Municipality. The meeting was held within the frame of "The Institute of Democracy" Project - "Petition-People's Vioce in Self Governance".