პროექტი: მევენახეების პროფესიული განვითარება ქედის მუნიციპალიტეტში
პროექტის მიზანი: პროფესიული კოლეჯების და კერძო სექტორის თანამშრომლობის გზით, მეღვინეობა-მევენახეობის მიმართულებით, ახალი, სამუშაო სწავლებაზე დაფუძნებული, მოკლევადიანი სასწავლო მოდულის შემუშავება.
პროექტის ბენეფიციარები: პროექტის პირდაპირი ბენეფიციარები არიან პროფესიული მომზადების ან/და გადამზადების სტუდენტები, მათ შორის მევენახე-მეღვინე ფერმერები როგორც ქედიდან, ასევე მეზობელი მუნიციპალიტეტიდან - შუახევიდან, დამწყები მეღვინეები და/ან საშუალო განათლების მქონე ახალგაზრდები.
პროექტის მოსალოდნელი შედეგები:
1. დემოკრატიის ინსტიტუტი და პროფესიული კოლეჯი „Black Sea“ დარგის სპეციალისტებისა და განათლების ექსპერტების ჩართულობით, აჭარის რეგიონის სოფლის მეურნეობის სპეციფიკური მახასიათებლების და ღვინის წარმოებისას ყურძნის ადგილობრივი ჯიშების გათვალისწინებით, შეიმუშავებს მოკლევადიან სასწავლო კურსს მევენახეობა-მეღვინეობის მიმართულებით.
2. პროექტის ფარგლებში პროფესიული მომზადების ან/და გადამზადების კურსი განხორციელდება ქედის მუნიციპალიტეტში, სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების (WBL) გზით, სსიპ პროფესიული კოლეჯის Black Sea-ის („შავი ზღვა“) ბაზაზე.
3. ქედის მუნიციპალიტეტში ფუნქციონირებს ღვინის მცირე ლაბორატორია, რომელიც პროფესიული კურსის განხორციელებისას გამოყენებული იქნება მუნიციპალიტეტში მეღვინეების კონსულტაციისთვის.
4. სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების პროცესში ჩართული იქნებიან ადგილობრივი ფერმერები და მათი მეურნეობები.

Project Title: Professional development of viticulturists in Keda municipality
Project Aim: Through cooperation between VET colleges and the private sector, developing of short-term training and / or retraining WBL course in the field of winemaking and viticulture.
Project beneficiaries: The direct beneficiaries of the project are vocational training and / or retraining students, including viticulturist-winemaker farmers from both Keda and neighboring municipality Shuakhevi, start-up winemakers and / or young people with secondary education.
Project Outputs:
1. The Institute of Democracy and Vocational College “Black Sea”, with the involvement of field specialists and education experts, have developed a short-term training and / or retraining course in viticulture and winemaking, considering the specific characteristics of agriculture in Ajara region and wine production from local varieties of grapes.
2. The right to carry out the professional training and / or retraining course developed within the framework of the project is obtained by the LEPL Vocational College "Black Sea" through work-based learning (WBL) in Keda Municipality.
3. There is a small wine laboratory in Keda Municipality, which is an integral part of the professional course, and will also be used for consulting winemakers in the municipality.