თუკი დილიდან თბილოდა, ჩემი აივნის მოპირდაპირე მხარეს შენობის ჟალუზები აწეული და კარები ღია მხვდებოდა. მოღრუბლული ამინდის დროს - პირიქით.
ღია კარებში სულ თეთრ ხალათს ვხედავდი. ვხვდებოდი, რომ ის ჩვეულებრივი სახლი არ იყო.
...
ერთ დღეს, დილით სამსახურში წასვლა ამ შენობის ქუჩის მხრიდან გადავწყვიტე და იქ გავლის დროს წარწერაც შევნიშნე - ხანდაზმულთა სახლი.
ესპანეთში სოციალური მედიის ჟურნალისტის სტაჟირებაზე წასვლამდე, საზოგადოებრივ ორგანიზაცია „დემოკრატიის ინსტიტუტში“, ხანდაზმულთა უფლებების დაცვისა და გაძლიერების პროექტში ვიყავი ჩართული. ჩემი ინტერესი და ემოცია ხანდაზმულთა მდგომარეობის მიმართ, ბუნებრივია, გაიზარდა.
რამდენიმე დღის განმავლობაში, როცა დავდიოდი ამ ქუჩის გავლით სახლიდან სამსახურში და პირიქით, ვხედავდი ბავშვებს და ახალგაზრდებს მოხუცებთან ერთად ეზოში როგორ ერთობოდნენ.
ერთ დღესაც აივანზე ავედი. ადმინისტრაციულმა პერსონალმა თავაზიანად მკითხა ვისთან ვიყავი სტუმრად, ამ დროს ერთმა მოხუცმა ქალბატონმა სიხარულით წამოიძახა - „Mi prima” - ჩემი დეიდაშვილიაო და მეც მისკენ ჩასახუტებლად გავეშურე.
შემდეგ კი ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს ვუთხარი, რომ მე იქ ყველას მოსანახულებლად მივედი და მინდოდა ჩემი ქვეყნისთვის გამეზიარებინა, როგორ ცხოვრობენ ხანდაზმულები ესპანეთში.
ეს ბენჯამინ ესტრადაა, ხანდაზმულთა სახლის მმართველი. ძალიან კარგი მოსაუბრე და ამ საქმის გულითადი სპეციალისტი. ბენჯამინი თავისი სამსახურეობრივი გამოცდილებიდან განსაკუთრებული ემოციით დიდი გულის მქონე ადამიანებთან შეხვედრას იხსენებს. ისინი მოხალისეები არიან. მათ, ვისაც გულში ხანდაზმულთა უანგარო სიყვარულისთვის ადგილი ყოველთვის აქვთ.
მოხუცებულთა სახლში უანგარო სიყვარულით დადიან მოხალისეები, რომლებიც სხვადასხვა წარმოდგენას დგამენ, ასეირნებენ და ამხიარულებენ ხანდაზმულებს.
მოხალისეების გარდა, ადმინისტრაცია პროფესიონალი პერსონალით ამაყობს. აქ ამბობენ, რომ ხანდაზმულთა მიმართ დისკრიმინაციის, ფსიქიკური და ფიზიკური ძალადობის შემთხვევები იშვიათია. ამ სახლში ძირითადად მძიმე დაავადების მქონე ხანდაზმულები მოჰყავთ, რომელთაც განსაკუთრებული მზრუნველობა და სამედიცინო მკურნალობა სჭირდებათ. სახლში 23 ხანდაზმული ცხოვრობს და როგორც ამბობენ, ყველა საჭირო სამკურნალო სერვისს სთავაზობენ.
კარგი სამედიცინო და საყოფაცხოვრებო პირობებიდან გამომდინარე, მიმართვიანობა დიდია, თუმცა ადმინისტრაციის ინფორმაციით, რაოდენობის გაზრდის შემთხვევაში, ფართი და საჭირო ადამიანური და სამკურნალო რესურსებიც უნდა გაიზარდოს, რათა ყველა ბენეფიციარმა თანაბარი მზრუნველობა მიიღოს. ამიტომ, მუნიციპალიტეტში ახალი ცენტრის მშენებლობა გადაწყდა.
მოხუცებულთა სახლის 70 %-ს მუნიციპალიტეტი აფინანსებს, დანარჩენი ხანდაზმულთა პენსიიდან მიღებული შემოსავალია.
ასეთი განწყობით გავიცანი კარმენი... ხშირად ფანჯრიდან ახალგაზრდებზე ცქერა და სიმღერა უყვარს.
გალა ვილარ გომეზი ის დიდგულიანი ახალგაზრდაა, ხანდაზმულების მიმართ განსაკუთრებული სიყვარული რომ აქვს. სწორედ ამიტომაც გადაწყვიტა აქ ემუშავა. ისე დამხვდა, როგორც საკუთარ სახლში და მეც ასე მაგრძნობინა თავი.
აქ ყველგან უანგარო სიყვარულია და მართლაც დიდი გული უნდა გქონდეს, რომ ატარო... წაიკითხეთ ვისაც დიდი გული გაქვთ და გაუზიარეთ სხვებსაც ეს სიყვარული ❤

On warm mornings, jalousie doors in the building opposite my balcony were open. In cloudy weather – they were closed.
I often saw a lab coat through the open doors and I realized this was not an ordinary house.
...
One day, on my way to work, I decided to walk along the street next to the building; while passing the building, I noticed a sign – House for the Elderly.
Before I left for Spain to work in a Social Media Internship, I had been working on elderly issues in my country of Georgia at the NGO “The Institute of Democracy”. Since then, my interest and sympathy towards the Elderly has been remarkably increased.
Some days, as I walked through the street from home to work and vice versa, I often saw children, young people and the elderly together in the yard having fun.
One day, as I passed the House, I went up to the balcony. An administrative staff courteously asked me who I was visiting. Suddenly, one of the elderly ladies exclaimed joyfully: "Mi prima!” – “My cousin!” and I went to hug her.
Then I told the administrator that I wanted to visit everyone in his facility; I wanted to know how the elderly live in Spain in order to share it with people in my country.
He was Benjamin Estrada, the manager of the Elderly House, a very good communicator and a warm-hearted specialist in elderly care issues. Benjamin has profound feelings when he meets people with big hearts; these are volunteers who always have space for selfless love towards the elderly.
Children and adolescent volunteers often come here, showing selfless love, making seniors joyful with performing arts.
In addition to the volunteers, the administration is proud of the professional staff. Many of the residents need special care and medical treatment due to their poor health and the staff provides this in a professional and caring manner. The house is for 23 people, and per local standards, it is equipped with all the necessary medical resources. Cases of elderly discrimination and violence cases are rare in this region.
Due to the good medical and household conditions, this facility is in high-demand. As the administration says, to increase the number of patients, space, human and medical resources should also be increased so that all beneficiaries receive quality care. To alleviate this problem, a new center is planned in the municipality.
70% of the elderly house is supported by the Municipality. The remainder is covered by the elderly resident’s pension.
Carmen was in such a joyful mood when I met her. She loves singing and watching children playing in the yard from her window.
Gala Villar Gomez is one of those big-hearted youngsters; she has a special love for the elderly. That’s why she works here and feels herself at home. Gala made me feel the same too.
There is generous love spread around here, and you really need to have a big heart to take it all in ... To read for those with a big heart, please share with others